Shure SLXD24D/B58 Dual Channel Wireless Microphone System with 2 BETA 58A Handheld Mics, SLXD24D/B58-G58
(2 customer reviews)
Brand Shure
Model Name SLXD24D/B58
Connectivity Technology XLR
Included Components (2) SLXD2 handheld transmitter with Beta 58A cardioid dynamic microphone capsules and (1) SLXD4D dual-channel receiver, with antenna and rackmount accessories, (2) zippered bag and (4) AA batteries See more
Polar Pattern Super Cardioid
Item Weight 9.62 Pounds
Microphone Form Factor Microphone System
Item Dimensions LxWxH 17.72 x 13.78 x 4.33 inches
Power Source Battery Powered
Number of Batteries 2 AA batteries required. (included)
  • WHAT’S IN THE BOX: (2) SLXD2 handheld transmitter with Beta 58A cardioid dynamic microphone capsules and (1) SLXD4D dual-channel receiver, with antenna and rackmount accessories, (2) zippered bag and (4) AA batteries
  • DIGITAL WIRELESS TECHNOLOGY: Digital predictive switching diversity. 44 MHz tuning bandwidth (region dependent). 32 available channels per frequency band (region dependent). Up to 10 compatible systems per 6MHz TV band; 12 systems per 8 MHz band. RF Scan and IR Sync to quickly find an open frequency and link the transmitter to a SLX-D receiver. Easy pairing of transmitters and receivers over IR scan and sync.
  • SOUND QUALITY: Crystal clear 24-bit / 48 kHz digital audio. Extended 20 Hz to 20 kHz frequency response (microphone dependent) for natural and clear sound. Stable digital RF signal transmission. 120 dB dynamic range – excellent for vocals & acoustic and wind instruments.
  • OPERATING RANGE: 330-feet (100-meters).
  • LEGENDARY SHURE ENGINEERING: Durable and ergonomic plastic transmitter construction.
🛒
Amazon Fulfilled Product
  • Payment processed by Amazon
  • Shipping handled by Amazon (Prime eligible)
  • Returns via Amazon's 30-day policy
  • Customer service provided by Amazon
Buy now
Description
The SLXD24D/B58 Dual Wireless System delivers transparent, 24-bit digital audio and rock-solid RF performance for a wide range of applications, from day-long conferences to nighttime performances. Operate up to 32 compatible systems per 44 MHz band, with easy setup and optional rechargeability accessories for wireless excellence, wherever required. Ships with SLXD4D dual-channel receiver, 2 SLXD2 handheld transmitters with legendary Beta 58A supercardioid dynamic capsules, antenna and rackmount accessories and 4 AA batteries.
From the brand
From the manufacturer
SLX-D
1:40
This video is not intended for all audiences. What date were you born?
Submit
Adobe Flash Player is required to watch this video.
Install Flash Player
shure slxd wireless systems
Why It’s Better
SLX-D
Quality That’s In The Details
Keep The Show Going
Additional information
Weight 9.62 kg
Dimensions 17.72 × 13.78 × 4.33 cm
Item Weight
9.62 pounds
Product Dimensions
17.72 x 13.78 x 4.33 inches
ASIN
B084ZBPFRH
Item model number
SLXD24D/B58-G58
Batteries
2 AA batteries required. (included)
Date First Available
August 3, 2020
Signal Format
Digital
Material Type
Plastic
Size
SLXD24D/B58-G58
Battery type
Lithium Ion
Power Source
Battery Powered
Manufacturer
Shure
2 reviews for Shure SLXD24D/B58 Dual Channel Wireless Microphone System with 2 BETA 58A Handheld Mics, SLXD24D/B58-G58